YapBoz
Oyunu başlat
7 Eylül 2020 - Pazartesi
Oynanma Sayısı:
326

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.3 / 5. Vote count: 173

İlk oyu sen vermek istemez misin?

YapBoz

Çocukların zeka gelişimini sağlamak adına tercih edilen basit oyunlar arasında yer alan Yapboz, web tabanlı bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. Bu oyun içerisinde TRT Çocuk kanalında yer alan çizgi filmlerdeki karakterlerin resimlerini birleştirmeye dayalı bir süreç işliyor. Çocukların hem öğrenerek hem de oynayabilecekleri bu oyun tam olarak kendi yaş gruplarına uygun bir şekilde ortaya çıkıyor. 4 ile 25 parça halinde resimlerin parçalara bölünmesi ve birleştirilmesi gibi bir durum bu oyun içerisinde yer alıyor. Bu oyunlarda parçaların yerine yerleştirilmesinden daha çok parçalara tıklanarak, döndürülmesi sonrasında doğru resmin elde edilmesine dayalı bir süreç işliyor. Sadece mouse yardımıyla bu oyunu oynamak mümkün olduğundan oldukça zorlu bir yanı da kalmıyor.

Rafadan Tayfa gibi TRT Çocuk TV kanalında yayınlanan çizgi dizileri içeren bu oyunda resimlerin farklı parçalara bölünmesiyle beraber oynanması söz konusu olabiliyor. Bu oyunlar aynı zamanda da MEB oyunları içerisinde de sayılabilmektedir. Çocukları düşünmeye sevk eden ve görsel hafıza ile zekalarını arttıran bu oyunlara web sitesinden erişebilmek oldukça basittir. Aynı zamanda da bu oyun ile keyifli zamanlar geçirebilmek gibi bir durum da görülebilmektedir. Oynanışı açısından oldukça basit olarak ifade edilen bu uygulama, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından da faydalı olarak adlandırılmaktadır. Çocukların aradıkları eğlenceyi bulmalarında da vesile olabilecektir.

Çocuklar için uygun standartlara sahip bir oyun olarak bilinen Yapboz, aynı zamanda da EBA oyunları arasında da yer almaktadır. Eğitim Bilişim Ağı tarafından da desteklenen bu basit oyunun her zaman çocuklara eğitici yönünü gösterebilmektedir. 3 ile 7 yaş aralığındaki çocuklar için uygun olan bu oyunlar, standart bir yapboz oyunundan ibaret olarak görülmektedir. Bu oyunun oynanması evresinde herhangi bir süre zarfının olmaması da çocukların hata yapa yapa doğruyu bulmalarını sağlayacaktır. Yapboz oyunu sayesinde çocukların başarısız olmaları gibi bir durum da söz konusu olmayacaktır. Hamle ya da zaman sınırı olmadan ortaya konulan bu oyun sayesinde istedikleri kadar oyalanarak, doğru seçimlerle yapbozları tamamlamaları gibi bir sonuca ulaşmaları da görülebilecektir.